Jak przetestować stół, firankę czy długopis? “Dziwne” pytania z rozmów kwalifikacyjnych.

Jakiś czas temu na  jednej z grup testerskich pewna dziewczyna zapytała jak powinna przetestować stół. Natchnęło mnie do poszukiwania odpowiedzi na pytania jakich możemy spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Najczęściej spotykam się z opinią, że pytanie o testowanie przedmiotu codziennego użytku ma za zadanie sprawdzić kreatywność kandydata.

Pierwsza osoba w dyskusji odsyła do książki Adama Romana “Testowanie i jakość oprogramowania”, inna mówią o proszeniu o specyfikację której w 99% przypadków oczywiście nie dostaniemy. Kolejna osoba poleca link na mzur.pl. który moim zdaniem również będzie bardzo pomocny. 

Aby jednak nie zginąć w tłumie innych chętnych na posadę testera, Radosław Smilgin radzi, odpowiedź na takie pytanie zaczynać od ” to zależy…” i przede wszystkim tworzyć swoją własną definicję testowania – bo ta jako tako – nie jest i nigdy nie będzie w pełni zdefiniowana. 

Więc od czego może zależeć to, jak przetestujemy stół: na przykład od budżetu, od tego czy dostaniemy jakąkolwiek dokumentacje związaną z testowanym obiektem.

Gdybym została postawiona przed takim zadaniem zaczęłabym od określenia co to za stół: kuchenny rozkładany, na jednej nodze – kawowy a może stół operacyjny!? W następnym kroku możemy określić potrzeby jakie ma spełniać: czy przy stole swobodnie usiądzie 6 osób, czy zmieści się do okola 10 krzeseł? czy stół jest równy ( zakładając że jego podstawa jest równa).

Następnie możemy przejść do kolejnych kroków: jeśli 100 razy postawię na stole talerz z gorącą zupą czy nie zostawi on śladów lub nie uszkodzi powłoki, czy jeśli 10 razy rozleję herbatę to czy blat stołu nadal pozostanie nienaruszony, jak duże obciążenie stół jest w stanie utrzymać: czy służy on jedynie do jedzenia czy mogę na nim stanąć i rozwiesić firanki? 

W mojej ocenie, stojąc przed takim wyzwaniem należy zawsze odnieść się do własnych codziennych doświadczeń i pod tym kątem tworzyć przykładowe przypadki testowe,

Jakie jest Wasze zdanie?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s